Supervuoro

Miesten Superpesiksen otteluohjelma 2019

Ylläpito

Ylläpidon jäsen
Viestejä
354
#1
Superpesiskausi käynnistyy Fuengirolassa - kotimaan sarja-avaus järjestetään Helsingissä

Superpesiksen otteluohjelmat kaudelle 2019 on julkaistu.

Huippusuosittu Espanjan Aurinkorannikon sarja-avaus järjestetään keväällä 2019 jo kolmatta kertaa Fuengirolassa. Miesten vuoro on sunnuntaina 28. huhtikuuta. Tuossa ottelussa vastakkain ovat hallitseva mestari Joensuun Maila ja siirtomarkkinoilla vahvistunut Seinäjoen JymyJussit.

Suomessa sarja päästään avaamaan Helsingissä Telia 5G Areenalla 7. toukokuuta Sotkamon Jymyn ja Hyvinkään Tahkon välisellä ottelulla. Superpesiskauden avaustilaisuus järjestetään nyt ensi kertaa samana päivänä niin ikään Telia 5G Areenalla ennen miesten ottelua.

Pääsarjapesis palaa Viroon 24 vuoden tauon jälkeen kesäkuussa 2019. Tallinnassa lauantaina 8.6.2019 Sportland Arena Tallinn tekonurmikentällä pelattavassa ottelussa kohtaavat ottelun järjestäjä Imatran Pallo-Veikot sekä Hyvinkään Tahko. Tapahtuma alkaa juhlallisesti maaottelulla Viro-Suomi.

Itä-Länsi-tapahtuma järjestetään kesällä 2019 Etelä-Pohjanmaalla Seinäjoella 5.-7. heinäkuuta. Edellisen kerran Seinäjoella on järjestetty arvo-ottelutapahtuma kesällä 2014.

Pesäpalloliitto on myöntänyt lisenssin Superpesiksessä miesten puolella 14:lle joukkueelle. Kaksinkertaisen sarjan lisäksi miesten puolella pelataan paikallislohkot, jolloin joukkuekohtaiseksi ottelumääräksi muodostuu 30. Runkosarjan jälkeen siirrytään suoraan kahdeksan parhaan pudotuspeleihin.

huhtikuu

su 28.4. klo 14:00 Seinäjoen JymyJussit - Joensuun Maila

toukokuu

ti 7.5. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Hyvinkään Tahko
to 9.5. klo 18:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Imatran Pallo-Veikot
to 9.5. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Kankaanpään Maila
to 9.5. klo 18:00 Joensuun Maila - Vimpelin Veto
la 11.5. klo 15:00 Alajärven Ankkurit - Vimpelin Veto
la 11.5. klo 16:00 Kiteen Pallo -90 - Imatran Pallo-Veikot
su 12.5. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Kouvolan Pallonlyöjät
su 12.5. klo 17:00 Joensuun Maila - Siilinjärven Pesis
su 12.5. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Sotkamon Jymy
su 12.5. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Kempeleen Kiri
su 12.5. klo 17:00 Seinäjoen JymyJussit - Koskenkorvan Urheilijat
to 16.5. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Seinäjoen JymyJussit
to 16.5. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Koskenkorvan Urheilijat
to 16.5. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Siilinjärven Pesis
to 16.5. klo 18:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Alajärven Ankkurit
to 16.5. klo 18:00 Vimpelin Veto - Kankaanpään Maila
la 18.5. klo 14:00 Seinäjoen JymyJussit - Kiteen Pallo -90
la 18.5. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Pattijoen Urheilijat, Raahe
la 18.5. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Koskenkorvan Urheilijat
su 19.5. klo 16:00 Vimpelin Veto - Kiteen Pallo -90
su 19.5. klo 17:00 Siilinjärven Pesis - Alajärven Ankkurit
su 19.5. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Pattijoen Urheilijat, Raahe
su 19.5. klo 17:00 Imatran Pallo-Veikot - Sotkamon Jymy
su 19.5. klo 17:00 Kempeleen Kiri - Joensuun Maila
ke 22.5. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Kouvolan Pallonlyöjät
ke 22.5. klo 18:00 Kiteen Pallo -90 - Siilinjärven Pesis
to 23.5. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Seinäjoen JymyJussit
pe 24.5. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Vimpelin Veto
pe 24.5. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Sotkamon Jymy
pe 24.5. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Imatran Pallo-Veikot
pe 24.5. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Kempeleen Kiri
pe 24.5. klo 18:00 Joensuun Maila - Kiteen Pallo -90
su 26.5. klo 16:00 Sotkamon Jymy - Seinäjoen JymyJussit
su 26.5. klo 16:00 Vimpelin Veto - Hyvinkään Tahko
su 26.5. klo 17:00 Siilinjärven Pesis - Joensuun Maila
su 26.5. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Kempeleen Kiri
su 26.5. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Kankaanpään Maila
ma 27.5. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Alajärven Ankkurit
ti 28.5. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Siilinjärven Pesis
ti 28.5. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ke 29.5. klo 18:00 Vimpelin Veto - Imatran Pallo-Veikot
ke 29.5. klo 18:00 Kiteen Pallo -90 - Sotkamon Jymy
to 30.5. klo 17:00 Koskenkorvan Urheilijat - Alajärven Ankkurit
to 30.5. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Hyvinkään Tahko
to 30.5. klo 17:00 Joensuun Maila - Kouvolan Pallonlyöjät

kesäkuu

su 2.6. klo 15:00 Alajärven Ankkurit - Seinäjoen JymyJussit
su 2.6. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Koskenkorvan Urheilijat
su 2.6. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Kankaanpään Maila
su 2.6. klo 17:00 Kiteen Pallo -90 - Kouvolan Pallonlyöjät
su 2.6. klo 17:00 Siilinjärven Pesis - Vimpelin Veto
su 2.6. klo 17:00 Imatran Pallo-Veikot - Joensuun Maila
ti 4.6. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Kiteen Pallo -90
ti 4.6. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Koskenkorvan Urheilijat
ti 4.6. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Pattijoen Urheilijat, Raahe
to 6.6. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Seinäjoen JymyJussit
to 6.6. klo 18:00 Vimpelin Veto - Kempeleen Kiri
to 6.6. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Siilinjärven Pesis
pe 7.6. klo 18:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Sotkamon Jymy
pe 7.6. klo 18:00 Joensuun Maila - Alajärven Ankkurit
la 8.6. klo 16:00 Kiteen Pallo -90 - Alajärven Ankkurit
la 8.6. klo 17:00 Imatran Pallo-Veikot - Hyvinkään Tahko
la 8.6. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Vimpelin Veto
su 9.6. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Imatran Pallo-Veikot
su 9.6. klo 17:00 Seinäjoen JymyJussit - Kouvolan Pallonlyöjät
su 9.6. klo 17:00 Siilinjärven Pesis - Kankaanpään Maila
su 9.6. klo 17:00 Kempeleen Kiri - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ti 11.6. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Sotkamon Jymy
ti 11.6. klo 18:00 Joensuun Maila - Koskenkorvan Urheilijat
ti 11.6. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Kiteen Pallo -90
to 13.6. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Kempeleen Kiri
to 13.6. klo 18:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Hyvinkään Tahko
pe 14.6. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Kankaanpään Maila
pe 14.6. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Kiteen Pallo -90
pe 14.6. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Vimpelin Veto
la 15.6. klo 15:00 Alajärven Ankkurit - Sotkamon Jymy
la 15.6. klo 15:00 Kempeleen Kiri - Imatran Pallo-Veikot
la 15.6. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Joensuun Maila
su 16.6. klo 16:00 Vimpelin Veto - Seinäjoen JymyJussit
su 16.6. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Imatran Pallo-Veikot
su 16.6. klo 17:00 Kiteen Pallo -90 - Koskenkorvan Urheilijat
su 16.6. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Joensuun Maila
su 16.6. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Siilinjärven Pesis
ti 18.6. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Kiteen Pallo -90
ti 18.6. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Kankaanpään Maila
ke 19.6. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Siilinjärven Pesis
ke 19.6. klo 18:00 Joensuun Maila - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ke 19.6. klo 18:00 Vimpelin Veto - Kouvolan Pallonlyöjät
ke 19.6. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Kempeleen Kiri
ti 25.6. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ti 25.6. klo 18:00 Vimpelin Veto - Alajärven Ankkurit
ti 25.6. klo 18:00 Joensuun Maila - Seinäjoen JymyJussit
ti 25.6. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Koskenkorvan Urheilijat
ti 25.6. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Kankaanpään Maila
ti 25.6. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Kouvolan Pallonlyöjät
to 27.6. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Kouvolan Pallonlyöjät
to 27.6. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Hyvinkään Tahko
to 27.6. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Kiteen Pallo -90
to 27.6. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Seinäjoen JymyJussit
pe 28.6. klo 18:00 Joensuun Maila - Sotkamon Jymy
la 29.6. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Kempeleen Kiri
la 29.6. klo 16:00 Kiteen Pallo -90 - Vimpelin Veto
su 30.6. klo 15:00 Alajärven Ankkurit - Siilinjärven Pesis
su 30.6. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Kempeleen Kiri
su 30.6. klo 17:00 Imatran Pallo-Veikot - Vimpelin Veto
su 30.6. klo 17:00 Seinäjoen JymyJussit - Kankaanpään Maila
su 30.6. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Sotkamon Jymy

heinäkuu

ma 1.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Joensuun Maila
ti 2.7. klo 18:00 Kiteen Pallo -90 - Siilinjärven Pesis
ti 2.7. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Hyvinkään Tahko
ke 3.7. klo 18:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Koskenkorvan Urheilijat
to 4.7. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Imatran Pallo-Veikot
to 4.7. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Alajärven Ankkurit
to 4.7. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Joensuun Maila
to 4.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Kiteen Pallo -90
to 4.7. klo 18:00 Vimpelin Veto - Seinäjoen JymyJussit
to 4.7. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ti 9.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Kempeleen Kiri
ti 9.7. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ti 9.7. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Kiteen Pallo -90
ti 9.7. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Vimpelin Veto
ti 9.7. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Kouvolan Pallonlyöjät
ke 10.7. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Alajärven Ankkurit
to 11.7. klo 18:00 Vimpelin Veto - Kankaanpään Maila
to 11.7. klo 18:00 Kiteen Pallo -90 - Joensuun Maila
to 11.7. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Kouvolan Pallonlyöjät
to 11.7. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Hyvinkään Tahko
to 11.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Siilinjärven Pesis
pe 12.7. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Hyvinkään Tahko
pe 12.7. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Koskenkorvan Urheilijat
la 13.7. klo 15:00 Alajärven Ankkurit - Joensuun Maila
su 14.7. klo 16:00 Vimpelin Veto - Sotkamon Jymy
su 14.7. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Koskenkorvan Urheilijat
su 14.7. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Kiteen Pallo -90
su 14.7. klo 17:00 Kempeleen Kiri - Seinäjoen JymyJussit
su 14.7. klo 17:00 Siilinjärven Pesis - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ti 16.7. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Imatran Pallo-Veikot
ti 16.7. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Vimpelin Veto
ti 16.7. klo 18:00 Joensuun Maila - Kempeleen Kiri
ke 17.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Kempeleen Kiri
to 18.7. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Alajärven Ankkurit
to 18.7. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Kankaanpään Maila
to 18.7. klo 18:00 Kiteen Pallo -90 - Pattijoen Urheilijat, Raahe
pe 19.7. klo 18:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Seinäjoen JymyJussit
pe 19.7. klo 18:00 Joensuun Maila - Hyvinkään Tahko
la 20.7. klo 16:00 Kiteen Pallo -90 - Seinäjoen JymyJussit
la 20.7. klo 16:00 Sotkamon Jymy - Imatran Pallo-Veikot
la 20.7. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Siilinjärven Pesis
su 21.7. klo 16:00 Vimpelin Veto - Joensuun Maila
su 21.7. klo 16:00 Hyvinkään Tahko - Kouvolan Pallonlyöjät
su 21.7. klo 17:00 Kempeleen Kiri - Sotkamon Jymy
su 21.7. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Siilinjärven Pesis
su 21.7. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Alajärven Ankkurit
ti 23.7. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Kankaanpään Maila
ti 23.7. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Alajärven Ankkurit
ti 23.7. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Vimpelin Veto
ti 23.7. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ke 24.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Kouvolan Pallonlyöjät
ke 24.7. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Kiteen Pallo -90
to 25.7. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Seinäjoen JymyJussit
to 25.7. klo 18:00 Joensuun Maila - Imatran Pallo-Veikot
to 25.7. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Koskenkorvan Urheilijat
pe 26.7. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Kempeleen Kiri
pe 26.7. klo 18:00 Sotkamon Jymy - Koskenkorvan Urheilijat
la 27.7. klo 15:00 Alajärven Ankkurit - Kankaanpään Maila
la 27.7. klo 16:00 Kiteen Pallo -90 - Joensuun Maila
su 28.7. klo 17:00 Seinäjoen JymyJussit - Vimpelin Veto
su 28.7. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Hyvinkään Tahko
su 28.7. klo 17:00 Imatran Pallo-Veikot - Pattijoen Urheilijat, Raahe
ti 30.7. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Joensuun Maila
ti 30.7. klo 18:00 Vimpelin Veto - Koskenkorvan Urheilijat
ti 30.7. klo 18:00 Imatran Pallo-Veikot - Siilinjärven Pesis
ti 30.7. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Sotkamon Jymy
ke 31.7. klo 18:00 Kankaanpään Maila - Sotkamon Jymy
ke 31.7. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Kouvolan Pallonlyöjät

elokuu

to 1.8. klo 18:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Kouvolan Pallonlyöjät
to 1.8. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Hyvinkään Tahko
to 1.8. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Kiteen Pallo -90
pe 2.8. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Vimpelin Veto
pe 2.8. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Imatran Pallo-Veikot
la 3.8. klo 16:00 Kiteen Pallo -90 - Kankaanpään Maila
la 3.8. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Imatran Pallo-Veikot
su 4.8. klo 16:00 Sotkamon Jymy - Pattijoen Urheilijat, Raahe
su 4.8. klo 17:00 Siilinjärven Pesis - Seinäjoen JymyJussit
su 4.8. klo 17:00 Kempeleen Kiri - Alajärven Ankkurit
su 4.8. klo 17:00 Joensuun Maila - Kankaanpään Maila
su 4.8. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Vimpelin Veto
ti 6.8. klo 18:00 Kiteen Pallo -90 - Kempeleen Kiri
ti 6.8. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Kouvolan Pallonlyöjät
ti 6.8. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Hyvinkään Tahko
ke 7.8. klo 18:00 Koskenkorvan Urheilijat - Joensuun Maila
to 8.8. klo 18:00 Kempeleen Kiri - Sotkamon Jymy
to 8.8. klo 18:00 Hyvinkään Tahko - Alajärven Ankkurit
to 8.8. klo 18:00 Vimpelin Veto - Pattijoen Urheilijat, Raahe
to 8.8. klo 18:00 Siilinjärven Pesis - Imatran Pallo-Veikot
pe 9.8. klo 18:00 Joensuun Maila - Kiteen Pallo -90
pe 9.8. klo 18:00 Seinäjoen JymyJussit - Sotkamon Jymy
pe 9.8. klo 18:00 Alajärven Ankkurit - Koskenkorvan Urheilijat
su 11.8. klo 16:00 Vimpelin Veto - Siilinjärven Pesis
su 11.8. klo 17:00 Kouvolan Pallonlyöjät - Joensuun Maila
su 11.8. klo 17:00 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Kempeleen Kiri
su 11.8. klo 17:00 Kankaanpään Maila - Kiteen Pallo -90
su 11.8. klo 17:00 Imatran Pallo-Veikot - Hyvinkään Tahko
ti 13.8. klo 17:30 Kiteen Pallo -90 - Hyvinkään Tahko
ti 13.8. klo 17:30 Joensuun Maila - Siilinjärven Pesis
ti 13.8. klo 17:30 Pattijoen Urheilijat, Raahe - Seinäjoen JymyJussit
ti 13.8. klo 17:30 Koskenkorvan Urheilijat - Kempeleen Kiri
ti 13.8. klo 17:30 Kankaanpään Maila - Vimpelin Veto
ti 13.8. klo 17:30 Sotkamon Jymy - Alajärven Ankkurit
ti 13.8. klo 17:30 Kouvolan Pallonlyöjät - Imatran Pallo-Veikot
 

Liitteet

Viimeksi muokattu:
#2
On taas odottavan aika pitkä. Aika monta yötä vielä edessä ennen kuin syöttö nousee :cool:

Yksi havainto sarja-ohjelmasta on, että aika epätaisesti menevät nuo eri joukkueiden kotipelien viikonpäivät. Esimerkiksi Kiteellä 7 kotipeliä lauantaina (eli melkein puolet runkosarjan kotipeleistä) kun taas vaikkapa Kouvolassa ei pelata yhtenäkään lauantaina..
 
Viestejä
4,729
#3
On taas odottavan aika pitkä. Aika monta yötä vielä edessä ennen kuin syöttö nousee :cool:

Yksi havainto sarja-ohjelmasta on, että aika epätaisesti menevät nuo eri joukkueiden kotipelien viikonpäivät. Esimerkiksi Kiteellä 7 kotipeliä lauantaina (eli melkein puolet runkosarjan kotipeleistä) kun taas vaikkapa Kouvolassa ei pelata yhtenäkään lauantaina..
Vaikuttaisiko joukkueiden toiveet? Siis yhtään mitään tietämättä - niinkuin yleensä.

Kouvolalle superin mittakaavassa ison kaupungin joukkueena lauantai voi olla juuri se päivä kun potentiaaliset katsojat ovat kesäaikaan mökillä (vaikka siellä Kiteellä) kun taas Kiteellä niitä mökiltä tulevia katsojia olisi nimenomaan lauantaian tyrkyllä enemmin? Tosin Kouvolakin on kyllä iso mökkikunta etenkin eteläisen Suomen mittakaavassa.

Itselleni se, että Kouvolan pelit ovat arkisin/sunnuntaisin sopii paremmin kuin että ne ovat lauantaisin.

Mutta jos toi on saneltu niin ei kuullosta reilulta.
 
Viimeksi muokattu:
#4
Vaikuttaisiko joukkueiden toiveet? Siis yhtään mitään tietämättä - niinkuin yleensä.

Kouvolalle superin mittakaavassa ison kaupungin joukkueena lauantai voi olla juuri se päivä kun potentiaaliset katsojat ovat kesäaikaan mökillä (vaikka siellä Kiteellä) kun taas Kiteellä niitä mökiltä tulevia katsojia olisi nimenomaan lauantaian tyrkyllä enemmin? Tosin Kouvolakin on kyllä iso mökkikunta etenkin eteläisen Suomen mittakaavassa.

Itselleni se, että Kopuvolan pelit ovat arkisin/sunnuntaisin sopii paremmin kuin että ne ovat lauantaisin.

Mutta jos toi on saneltu niin ei kuullosta reilulta.
Joo ei mullakaan ole mitään hajua onko toiveita kuunneltu vai onko ohjelma vain lätkäisty pöytään.
 
Ylös