Supervuoro Verkkolehti »

Tahko Leidit 2025

Tahkon Leidien loppusijoitus 2025? (valitse 2)


  • Äänestäjiä
    109
Viestejä
203
Erikoista sanoa, että piste menetettiin tuohon yhteen heittoon jakson ensimmäisessä vuoroparissa. Vaikka heikko suoritushan se oli kyllä. Tahkolla oli siinä tilanteessa itsellään 0 tehtyä juoksua. Ei siinä jaksovoitossa oltu kiinni. Kertaakaan edes johtaneet koko jaksoa.
 
Viestejä
636
"Laitilan kannattajat kannustivat hyvin omiaan. Ainoa negatiivinen asia siitä oli, että noin 70% huutelusta keskittyi Tahkolle pään aukomiseen, mutta menkööt se ilojuomien piikkiin. Peiliin saadaan katsoa jos puolentusinaa laitilalaista huutaa kumoon koko kotiyleisön."

Hyvinkäällä kotiyleisö on mielestäni aina ollut vaisu sekä naisten että miesten puolella. Kotijoukkueen kunnari herättää yleisön lyhyeksi ajaksi, sitten "horros" taas palaa.
 
Viestejä
808
Ei tainnut olla, mutta turha enää syyllisiä etsiä. Kyllä Ruuskanen antoi kyseiselle pelaajalle varmasti paluutetta väliajalla ja varmasti asiallista ja korjaavaa palutetta. Ei Marko mikään öykkäri ole. Mutta kyllä oli kaamea virhe pääsarjatasolle varsinkin kun kiiressä ei joutunut heittämään. Aikaa oli ainakin jonkin verran. Olisiko ottelun jännitys painanut?
Josko vähän pantaisiin jäitä hattuun. Niin uskomattomalta kuin se saattaa teille, jotka ekakertaa näitte moisen epäonnistumisen, kuulostaakin, niin kyllä niitä yllättäviä lipsahduksia saattaa tulla teillekin silmienne eteen toisenkin kerran. Jopa superin kärkijoukkueille. Ottaisinpa siitä esimerkiksi eileniltaisen huippupelin Lapualta.
 
Viestejä
20
Niin, vaikkapa juuri hetki sitten miesten ottelussa Tahko-KeKi. KeKin tasoitusjuoksu tuli tavalla jota en kyllä edes alasarjoissa ole näiden vuosikymmenten aikana nähnyt.
 
Viestejä
20
Tämän päivän peli kaatui kyllä aivan täysin todella luokattomaan sisäpeliin.
Päävaihtajan päivä sysimusta kuten joku jo edellä totesi; parhaimmillaan 3 paloa omalla lyöntivuorolla.
Pelin sisällä pitäisi pystyä myös pelinjohtajan reagoimaan.
Ensimmäisellä jaksolla useita, useita merkkivirheitä.
Ei tuollaisella sisäpelillä voi voittaa, ainakaan kun vastustajalla osuu keppiin ja lyönnit, niin vapaat kuin merkatut napsuu väliin.
Positiivisena E.Heikkilä aktiivisena etulukijana ja ansaitusti palkittiin. Ihme kun ei ole siinä peluutettu enemmänkin.
 
Viestejä
625
Laitila ansaitsi voittonsa, sillä se pelasi ehyen ottelun ja mm. esitti sisäpelissä yhteensä kuusi vastustamatonta kotiutusta välilyönneillä. Eivätkä kyseessä olleet kumurat vaan peruslyönnit polttolinjan yli ja useampi niistä vieläpä merkistä.

-Vaikka etenkin Tahkon sisäpeli oli nihkeää, niin ottelun perusteella löytyi myös palasten loksahteluja (?) kohdalleen:

-Mari Rintala onnistui sisäpelissä vaihtolyönneissään täydellisesti. Ja alkaa olla tuo 1-2 välin prosentti kohdallaan (70%). Viimeisten 10 ottelun saldo 1-2 välillä on hänellä noin 77% (24/31).

-Ulkopelissä Emma Heikkilä oli sijoitettu vanhalle tutulle paikalleen etulukijaksi ja tulosta näytti syntyvän sillä paikalla tehokkaasti.

Toivottavasti Katariina Ylöstalo olisi jälleen pian käytettävissä. Hän toisi joukkueen sisäpeliin lisää nopeutta ja lyöntivoimaa.
 
Viestejä
1,245
Toivottavasti Katariina Ylöstalo olisi jälleen pian käytettävissä. Hän toisi joukkueen sisäpeliin lisää nopeutta ja lyöntivoimaa.
Eiköhän Ylöstalo ole ollut käytettävissä ja on tälläkin hetkellä. Mutta pelaa lainalla Ykköstä Janassa niin pitkään kun ei mahdu kokoonpanoon Tahkossa. Tai oletettavasti siirtorajalla viimeistään palaa takaisin.
 
Viestejä
625
Eiköhän Ylöstalo ole ollut käytettävissä ja on tälläkin hetkellä. Mutta pelaa lainalla Ykköstä Janassa niin pitkään kun ei mahdu kokoonpanoon Tahkossa. Tai oletettavasti siirtorajalla viimeistään palaa takaisin.
Luulisi, että hän mahtuisi kokoonpanoon, jos ei pientä kolhua tai muuta ole ollut, sillä pelasi niissä peleissä, joissa oli Tahkon kokoonpanossa, melkoisen hyvin.
 
Viestejä
455
Laitilan kannattajat kannustivat hyvin omiaan. Ainoa negatiivinen asia siitä oli, että noin 70% huutelusta keskittyi Tahkolle pään aukomiseen, mutta menkööt se ilojuomien piikkiin.
Eli 30% oli "omien hyvää kannustamista", hienoa että Laitilan nuoret miehet ovat löytäneet harrastuksen, juoda pesäpallo-ottelussa kännit. Kyseessä kun Laitila, niin eihän tuo nyt niin yllättävää ole.
 
Viestejä
2,513
Olen kyllä huolissani meidän lyöjäjokereitten eli Arbeliuksen ja Rätön lyönneistä, varsinkin Arbeliuksen. Arbeliuksella ei ole oikein muuta lyöntiä kuin lyönti takakentälle, usein koppareitten väliin. Onnistuessaan pallo menee kyllä maisemiin ja kenttä rullaa, mutta lyönti ei ole mielestäni varma. Aika usein menevät Arbeliuksen lyönnit kopeiksi tai laittomiksi. Onnistuessaan tuhoisa lyönti, mutta varmuus puuttuu. Toisinaan olen nähnyt Arbeliuksen lyövän näpyä kotiutuslyöntinä, mutta en muista enää millä menestyksellä. Rätölläkään ei ole oikein muuta asetta kuin lyönti polttolinjan ylitse kolmoskopparin eteen. Onnistuu kuitenkin lyönnissään melko usein kuten eilisessä ottelussa Laitilaa vastaan. Rätöltä puuttuu läpilyöntiuhka, mutta se on ymmärrettävää sillä pelaa käsittääkseni ekaa kautta superissa.

En tiedä näenkö kotittajajokereitten tilanteen liian synkkänä, mutta tälläinen vaikutelma minulle on syntynyt katsomistani Leidien otteluista.
 
Viestejä
203
Rätöstä nyt turha edes juuri puhua, kun eihän ole mitään näyttöjä edes superista tai ei oikeen edes ykkösestä. Siihen nähden ihan ok.
Arbelius taas on ollut mielestäni ehkä vähän yliarvostettu, kun nuorena sai porissa yhden hyvän kauden. Se on kuitenkin ainoa kausi kun kun lyönyt yli 30 juoksua runkosarjassa. Sen jälkeen parhaat kaudet 24 lyötyä. Onko odotukset hänenkin kohdallaan vähän liian korkealla.
 
Viestejä
2,513
En halua lyöjäjokereita dissata, mutta jonkin verran olen huolestunut siitä miten he pärjäävät juoksujen teossa. Kotiuttaminen on mielestäni se suurin pullonkaula sisäpelissä tällä hetkellä. Numerolla pelaavien pitäisi päästä myös joskus yrittämään kotiutusta. Onko siellä ketään potentiaalista kotiuttajaa?

Sekin minua hieman jurppii, että Ruuskanen&Ojala eivät onnistuneet muuttamaan pelin kulkua varsinkaan toisella jaksolla, mitään rytminvaihdosta ei löytynyt. Kun Laitila sai kolmannen juoksun niin tuntui siltä, että peli oli siinä. En tiedä oliko sitten mitään tehtävissä.

Kyllä minusta viime ottelussa myös Leidejä kannustettiin ja kättä iskettiin yhteen. Se jäi vain juopuneitten Laitilan kannattajien mölinän alle.

Kyllä Leidit tällä kaudella on melkein nousijajoukkue, Joukkueessa on Ruuskasen mukaan 6 pelaajaa, jotka pelaavat joko ensimmäistä kauttaan superissa tai ensimmäistä täyttä kauttaan. Suorituksia pitää arvioida siinä valossa.

418 katsojaa Laitila-ottelussa oli mielestäni hyvä lukema.
 
Viestejä
90
Täällä dissataan molemmat lyöjäjokerit täysin osaamattomiksi tai tai taidoiltaan vajaiksi. Ketjua kun taaksepäin lukee niin, johan on mieli muuttunut.
Katsoin tallenteen vielä ja mielestäni Karjanlahti pelasi huippupelin. Teki juuri sen mitä lukkarin Täytyy. Ota tärkeimmiltä lyöjiltä parhaat lyönnit pois. Tässä onnistui mielestäni eriomaisesti, kutenen edellisessäkin pelissä Jomaa vastaan.
Laitila pystyy pelaamaan kaikkia vastaan yksittäisistä jaksovoitoista jos Karjanlahti pääsee vastustajan peliä sotkemaan kuten nyt kävi?
 
Viestejä
203
Ei kai se dissaamista ole vaan ihan vain tosiasia ettei hirveän hyvin ole mennyt. Jos ei joukkueen ykköskotiuttajakaan mahdu edes sarjan top-20 lyöjätilastossa, niin ei se hirveän hyvin ole mennyt. Molempien jokereiden kotiutusprosentit noin 36.
 
Viestejä
1,245
Ei kai se dissaamista ole vaan ihan vain tosiasia ettei hirveän hyvin ole mennyt. Jos ei joukkueen ykköskotiuttajakaan mahdu edes sarjan top-20 lyöjätilastossa, niin ei se hirveän hyvin ole mennyt. Molempien jokereiden kotiutusprosentit noin 36.
35 ei sarjan tyvipään joukkueessa ole kuitenkaan ihan kelvoton onnistumisprosentti ja koko joukkueen keskiarvo 40 on samaa tasoa muiden putoamista vastaan taistelevien nippujen kanssa. Eikä Tahko jää mitenkään oleellisesti jälkeen sarjan muista peräpään nipuista myöskään kotiutustilanteiden määrässä. Häntäpään joukkueiden pääkotiuttajista erottuu oikeastaan vain Pöytän Essi Ilmanen jolla on yli 50% kotiutusteho. Esim. Laitilassa Nea Tuikka takoo "eukkoa kotiin" ihan Tahkon kollegoiden prosenteilla. Mutta räpylä Tahkolla vuotaa paljon muita enemmän poislukien Laitila jolla on sama ongelma
 
Viestejä
83
No kyllähän tahkon räpylä pahiten vuotaa. Laitilaa rasittaa ohi pelit poria ja joensuuta vastaan alkukaudesta.,sen jälkeen räräpylä pitänyt yllättävän hyvinkin.
 
Viestejä
1,245
Kaiken kaikkiaan tuo tärkeiden "irtopinnojen" keräily on Laitila/ Tahko tason nipuilla vähän oma taiteenlajinsa. Kotiuttajilla ei ole esim. Tahkon päästettyjen juoksujen määrillä juuri saumaa ratkoa yksittäisiä jaksoja kuin selkeillä useamman juoksun läpäreillä. Omiin menee niin paljon suhteessa tehtyihin kotiutustilanteisiin että suht hyväkään onnistumisprosentti ei riitä jos yksittäisiä juoksuja lyödään.
 
Viestejä
2,513
En ainakaan tietoisesti halunnut dissata Leidien kotiuttajajokereita vaan nostaa esiin huolen heidän lyöntivalikoimastaan tai suoraan sanottuna tasosta. Ei kai se dissaamista ole jos miettii riittääkö kotiuttajien taso? Tilanne on niin tukala, että asioista pitää puhua niiden oikeilla nimillä.

Ja kuten tuossa yllä kirjoitettiin niin suurempi ongelma on se, että ulkopeli ei kestä riittävän hyvin. Kotiuttajajokereitten hyväkään onnistuminen ei tahdo riittää kun ulkopeli ei riitä.

Pelinjohto saattaa ihan tietoisesti ottaa riskiä Arbeliuksen suhteen ohjeistamalla (toki yhteistyössä pelaajan kanssa) häntä lyömään takakentälle. Sinne kun pallo uppoaa koppareiden väliin niin useimmiten seurauksena on useampi juoksu. Täytyy ottaa riskiä koska useasti ollaan ottelussa tappiolla ja yksittäiset juoksut eivät tahdo riittää.

Yllä oleva on vain omaa ajatteluani ja en todellakaan halua mollata ketään pelaajaa, ei omia tai muiden joukkueiden. Mitä se hyödyttäisi?
 
Viestejä
1,245
Olisi oikeasti hyvin mielenkiintoinen "koe" jos voisi siirtää vaikka Aino- Kaisa Mantereen ja Janette Lepistön korvaamaan Arbeliuksen ja Rätön, mutta muuten Tahko säilyisi samana. 100% varmaa on että noiden ykköskorin kotiuttajien tehot laskisivat kun tilannetta saadaan aikaan vähemmän ja silloin kun saadaan alla yleensä olisi paloja rajoittamassa ratkaisuja. Mutta kuinka paljon? Ja paljonko enemmän kertyisi pinnoja Tahkolle? Oletettavasti tahti paranisi, mutta kuinka paljon?
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös