Supervuoro Verkkolehti »

Manse PP 2025

Viestejä
272
Manse jatkaa edelleen ainoana joukkueena ilman kolmen pisteen voittoa. Rehellisesti sanottuna ilman Ankkureiden heittelyitä olisi pisteet olleet eilenkin tiukassa. Lietoa peluutetaan väkisin kuntoon, toivottavasti se kärsivällisyys jossakin vaiheessa palkitaan. Huolestuttavaa on se, että Perttu on liittynyt alisuorittajien listaan.
 
Viestejä
35
Sisäpeli auki
1. Tikkakoski
2. Myllyniemi
3. Lieto
4. Korhonen
5. Lehtonen
6. Vainikainen
7. Puputti
8. Komulainen
9. Hämäläinen
10. Ruuska
11. Huusko
12. Heikkilä
 
Viestejä
106
Onko paha mieli kun tuomaristo viheltää niinkuin lajin sääntökirja sanoo ja manse menee ja voittaa. Lueppa se sääntökirja uudestaan maatamaan kertaan uudestaan ja yritä niillä kerroilla myös sisäistää lukemasi.
Ei ole paha mieli Mansen takia
Mutta sulla on jokaisesta tulkintasi mukaan "Manselle epäedullisesta" kommentista.
Et ole mielestäni pesäpalloasiantuntija. mutta mielipiteesi voit toki ilmaista...
niin kauan kuin ylläpito sen suo
 
Viestejä
172
Nimimerkki Pappa. Peräsit "laillisuutta". Kyse on pesäpallon säännöistä. Pelit vihelletään sääntöjen mukaan ei sen mukaan mikä tuomareista, pelaajista tai yleisöstä tuntuu oikeudenmukaiselta.
 
Viestejä
2,530
Ei ole paha mieli Mansen takia
Mutta sulla on jokaisesta tulkintasi mukaan "Manselle epäedullisesta" kommentista.
Et ole mielestäni pesäpalloasiantuntija. mutta mielipiteesi voit toki ilmaista...
niin kauan kuin ylläpito sen suo
Kyllä se varmaan sen suo eturiviinkin, vaikka Pappa parhaan kykynsä mukaan jokaisessa viestissään yrittääkin provosoida.
Koska sitähän sä teet, ei kai selviä tilanteita voi muuten nähdä noin väärin?🙈
 
Viestejä
45
Nyt kun kausi on alkanut mollivoittoisesti, niin täytyi ihan kaivaa faktaa omien ajatusten tueksi. Kuten nähdään, niin prosentit ovat laskeneet ihan kaikilla pesäväleillä, mutta kyllähän tuo kolmostilanteiden rakentaminen tuntuu tällä hetkellä todella haastavalta. Toki tämän lisäksi myös pelaajista huomaa, että mailaa puristetaan todella paljon tällä hetkellä ja turhia paloja tulee pelien sisällä tosi paljon.

Vuosi0-tilanne1-tilanne2-tilanneKotiutukset
202548,4 %53,5 %49,3 %47,5 %
202451,2 %56,4 %66,1 %53,0 %
202349,9 %56,1 %63,9 %49,3 %
202249,6 %64,3 %67,7 %48,9 %
202153,3 %61,0 %68,2 %52,5 %

Jotain tarttis varmaan tehdä. Puputtia voisi ehkä kokeilla kolmosena jonkun pelin, kun sisäpelin onnistuminen on nyt hyvin pitkälti Liedon vireen varassa.
 
Viestejä
106
Nimimerkki Pappa. Peräsit "laillisuutta". Kyse on pesäpallon säännöistä. Pelit mm sääntöjen mukaan ei sen mukaan mikä tuomareista, pelaajista tai yleisöstä tuntuu oikeudenmukaiselta.
Säännöt ja niiden merkityksen kyllä tunnen pesäpallon säännöt jättävät kuitenkin tuomareille hyvin paljon harkintavaltaa, koska esim "kielletyn" asian tunnusmerkistöä ei voida sanoittaa/mitata tarkasti. Alkaen aina syötön korkeudesta. Oliko riittävän korkea, sen päättää aina tuomari joka kerta erikseen.
Tämä takaetenijän ulkopelaajan häirintä on myös määritelty epämääräisesti samoin milloin ulkopelaaja suorittaa "aktiivista ulkopelisuoritusta".
Tuomareilla on siis valta päättää tästä oikeudenmuksisuudesta.
 
Viestejä
1,369
Ulkopelaaja suorittaa aktiivista suoritusta silloin kun häntä kohti on lyöty pallo ja hän yrittää saada sitä hanskaansa, tai heittää palloa johonkin pesään. Sitten kun heitto on lähtenyt, on aktiivinen pelaaja kiinniottaja. Vain yksi ulkopelaaja voi olla aktiivinen kerrallaan. Ei tässä ole mitään tulkinnanvaraisuutta.
 
Viestejä
3,524
En kyllä ymmärrä tätä kinastelua täällä yhtään yhestä tilanteesta. Sekin oli ja meni jo. Tuomari ketju on sitä varten olemassa.

Mutta Jani Komulaisen nimi näyttää google trendaavien listalla olevan. Ja aamulehden uutinen komulainen hermostui omilleen näyttäis aika suosittu olevan.

Olihan se lehdistö aikamoista tykitystä. Viitsi lätistä paskaa pelistä on tällä hetkellä pahoja vaikeuksia tossa meidän pelissä. Hyvä joukkue siellä vastassa, ja turpaan tulee tällä pelillä. Monet kerrat on tullu kuultua turhautuneen valmentaja sanoja vastaavalla tavalla, eikä siitä ole kaukana potkut ollut koskaan ikinä. Kyllähän toi jymy peli kriittisen tärkeä ottelu Manselle pystyykö se edes taistelemaan sisäpelin osalta voitosta jota Jani nimenomaan johtaa. Se on fakta ettei tällänen voi vedellä kovin kauaa enää, pakko noita kolmen pisteen voittoja alkaa ottaa. Eikä tollasia toisen jakson Janin sanoin toinen jakso oli surku hupaisa. Pettymys kyllä paistaa vahvasti läpi, ja kukin voi tulkita miten haluaa, mutta ei varmasti ollu kaukana ettei heittäny joukkuetta bussin alle. Eli kyllä siellä täytyy suuria ongelmia olla joukkueen sisällä, kun noin virkamies pesäpalloa pelaavat. Onko siellä Komulaisella ja Ronkaisella henkilökemia ristiriitoja miten pitäis pelata peliä. Jos pj tuolla tavalla puhuu niin kyllähän se kertoo ongelmista.
 
Viestejä
106
Ulkopelaaja suorittaa aktiivista suoritusta silloin kun häntä kohti on lyöty pallo ja hän yrittää saada sitä hanskaansa, tai heittää palloa johonkin pesään. Sitten kun heitto on lähtenyt, on aktiivinen pelaaja kiinniottaja. Vain yksi ulkopelaaja voi olla aktiivinen kerrallaan. Ei tässä ole mitään tulkinnanvaraisuutta.
Ruvetaankin pelaamaan ulkopeliä niin että ainoa aktiivinen ulkopelaaja on se jota kohti pallo on lyöty.
Tällä ajattelulla ulkokenttä = seula
 
Viestejä
437
Komulainen ja Peltomäki ottivat hienosti lehdistötilaisuudessa kantaa pelin "palasteluun". Pesäpallo tarjoaa prosentteja ja tilanteita tutkiville houkuttelevan alustan.

"Potentiaalista huolimatta sisäpeli on surkeaa, ulkopeli antaa mahdollisuuden voittaa, tosin ulkopelissäkin riittää vielä viilattavaa.". 🫂
 
Viestejä
172
Jokos tohtooooorikin alkaa jo uskoa ettei se oma joukkue olekaan täydellinen, kun pelinjohtajakin tällaisia jo sanoo?
Et kyllä vieläkään ole uskaltanut asioita asiallisesti kommentoida muutenkaan.
 
Viestejä
1,742
Jokos tohtooooorikin alkaa jo uskoa ettei se oma joukkue olekaan täydellinen, kun pelinjohtajakin tällaisia jo sanoo?
Et kyllä vieläkään ole uskaltanut asioita asiallisesti kommentoida muutenkaan.
Oman pelin täydellisyys punnitaan tarkemmin syksyllä. - Ei kai tässä vaiheessa ole ole uskalluksesta kyse, jos kesäkuun alussa pitää funtsia ottanahka rypyllä keskeneräistä puuhastelua. Pidetään toistaiseksi takin napit kiinni ja annetaan poikain röhistä ja "tietää". Keskeneräinen ei saa näyttää hulluilta eikä herroilta.
 
Viestejä
571
Kyseenalaistaisin kyllä vähän tätä Mansen peluutusfilosofiaa myös. Kuuntelin podista Ronkaisen mietteitä, hän painotti kovasti sitä että parhaiden on oltava parhaita, ja että tällaisessa suvantovaiheessa nimenomaan avainpelaajien on astuttava esiin ja ratkottava tilanteet, eikä tästä vain mitenkään pääse yli eikä ympäri.

En ole ollenkaan eri mieltä siitä, etteikö ole näin että voittaminen on vaikeaa, jos parhaat eivät ole parhaita, jne. Mutta kyllä asiassa on sekin puoli, että tarvitaan tervettä kilpailua pelipaikoista. Terve kilpailu ei ole sitä, että jos olet omalla numerollasi sysipaska matsista toiseen, niin kausikortti kyseiselle numerolle on vain silti ehdoitta aina ja koko ajan voimassa. Jos suoritus on kuraa, niin silloin pitää antaa mahdollisuus välillä jollekin toiselle. Maailman sivu on nähty, miten tähtipelaaja saattaa kummasti piristyä pikku popparikomennuksen jälkeen. Ei se homma nyt näin voi mennä, että todetaan vain että tiedämme kyllä että hän on hyvä vaikkei se missään näykään, ja odottelemme nyt tässä että josko se joskus alkais näkyä.
 
Viestejä
30
Taitaa nimi selässä painaa enemmän kuin näytöt
Voisihan siihen Liedon paikalla Puputtia ja Huuskoa käyttää ja antaa Elmerille hengähdystaukoa, mutta isossa kuvassa ykköskorin miehistä pitää kaivaa se potentiaali esiin, kun mestaruus on maalina.

Sama mentaliteetti pätee numero ykköseen. Lehtonen ja Vainikainen ovat tyrkyllä, mutta kun otetaan huomioon Severin läpilyöntiuhka ja puhdas nopeus, niin taitaa hänellä olla numero 1 hihassa syksyyn mentäessä.
 
Viestejä
571
Tai sitten, että potentiaali huipputasolle on paljon korkeampi alisuorittaneilla huipuilla kuin nuorilla tulevaisuuden (mahdollisesti) huipuilla? Kun maali on mestaruus, niin tuo potentiaali on pakko kaivaa esiin, jos sen haluaa saavuttaa.
Toki asia on näin, mutta se terve kilpailu ja sen kautta tulevat muistutukset siitä, ettei mitään kausareita kokoonpanoon ole, ovat yksi tapa herätellä ja kaivaa potentiaalia esiin.
 
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Ylös